Петр Сладек

Мениджър продажби

Петр Сладек е инженер по горско стопанство, специалист по горска техника и е част от екипа на завода на Strojírna Novotný повече от 15 години.

 

Нарастващата ефективност често означава повишена производителност. В какво се изразява тя при Вашите клиенти, когато използват форвардерите „Novotný?

Разбира се, ефективността, продуктивността и общата икономика на работа на машината са много важни, но трябва да осъзнаем, че с технологията за производство на дървесина с малък форвардер, горските работници се грижат за гората, отглеждат я и я поддържат здрава. Малките форвардери са идеални за транспортирането на дървесина от прореждания, санитарни или принудителни сечи, където имат отлична икономика на операцията в сравнение с големите машини. Идеалното състояние след прореждане в гората е, когато не се забелязва, че машина е минавала оттам, няма следи или повредени стоящи дървета. Доказано е, че CTL (cut-to-length) методът при прореждания дава положителен ефект за горските стопанства. Високото качество на горското отглеждане създава стабилна гора, която ще донесе устойчиво ниво на печалба на собствениците ѝ. Малките форвардери са идеални помощници за това.

Другите положителни ефекти за нашите клиенти включват комфортна работа при всякакви метеорологични условия. Операторът на форвардера е в безопасна, климатизирана/отопляема кабина през цялото време и може удобно да пренася произведените трупи. Благодарение на комфорта той може да работи по-дълги смени, или машината може да работи безопасно в двусменна експлоатация. Дървесината от форвардера е чиста и съхранена отстрани на пътя, като така се осигурява по-добър контрол и по-добро монетизиране на производството на дървесина. Стоящите дървета не се повреждат от теглене на трупи. Целият процес на производство на дървесина става по-ефективен.

 

Как Strojírna Novotný sro активно интегрира обратната връзка от клиентите и индустриалните насоки в разработката на своите продукти и стратегии за бизнес, гарантирайки непрекъснато усъвършенстване и насоченост към нуждите на пазара?

Машините на Novotný са на пазара вече повече от 30 години, обратната връзка е много важна за нас. Ние произвеждаме машините си за нашите клиенти, а не за склад. Имаме много клиенти, които се връщат при нас и купуват машини повторно, когато сменят машините си или разширяват бизнеса си. Всеки път сме щастливи, когато, след толкова години, можем да им представим нещо ново или подобрение, което ще им помогне в трудната им работа

Фактически, това започва, когато поръчката за машина е в процес, когато внимателно слушаме как клиентът планира да използва форвардера, какви терени притежава, какъв вид дърво ще произвежда, и конфигурираме и произвеждаме форвардера, така че да отговори на очакванията. Считам, че нито една успешна компания не може да избяга от иновациите, Strojírna Novotný не е изключение.

 

Според Вашия опит, кои характеристики на форвардерите Novotný често са решаващи за клиентите при взимане на решение за покупка?

Обикновено е комбинация от няколко фактора, но основните са: компактни размери – нашите машини могат да се движат между дърветата, а предните и задните колела следват един и същи път; голяма достъпност в неравни терени; качество и доказани компоненти, от които правим машините си; достатъчна мощност на двигателите; ниска специфична компресия върху почвата, поради което няма повреда на горските насаждения и на почвата; икономична експлоатация на нашите експортни комплекти и нисък разход на гориво. В нарастваща степен това също се отнася до качеството на следпродажбения сервиз, обслужването на клиенти, бързата доставка на резервни части и лекотата на поддръжката. Важен фактор е дългият живот на машините и тяхната издържливост, разбира се, изгодната ценова политика. Може би също и страхотният екип хора, работещи в нашата компания.

 

Като се има предвид нарастващото значение на устойчивостта на горите, бихте ли разяснили визията на Strojírna Novotný sro по отношение на екологосъобразните практики и как това се съгласува с екологичните проблеми на горската индустрия?

Устойчивостта е важна, не познавам подробно българската горска индустрия, но в Централна Европа се борим с измененията на климата и мисля, че същото ще важи и за България. Срещаме се с екстремна суша, проливни дъждове, чести буреносни ветрове и катастрофално увеличение на броя на вредителите в горите, най-скоро корояд. За да отглеждаме устойчиви гори, трябва да отглеждаме стабилни насаждения, които могат добре да се справят с екстремни условия. Определено ще има положителен ефект, ако се използват щадящи технологии в гората, като например малките форвардери. Работата с малки горски машини позволява по-чести прореждания и така подобрява стабилността на горските насаждения, които стават по-устойчиви на влиянието на биотични и абиотични вредни фактори.

 

Според Вас кои фактори ще направят малогабаритните машини по-рентабилни в дърводобивната индустрия в бъдеще?

Разбира се, големите машини са много ефективни, ако извършват интензивен добив, но когато размерът на добива намалява, ефективността им намалява. Затова използването на по-малки машини при прореждания е много по-ефективно – те имат същата продуктивност като големите, но са по-щадящи към гората и имат по-ниски операционни разходи, както и разбира се, по-ниска цена за закупуване. При прореждания и по-малки сечи, използването на малки машини просто е по-изгодно.

Казано просто, ако искаме да имаме стабилни и устойчиви гори, трябва да намалим интензивността на интервенциите за дърводобив, но да ги правим по-често и по-щадящо, а точно за това е добра по-малката техника!

Благодаря за интервюто и пожелавам на българската горска индустрия стабилност и просперитет!

Tags

Comments are closed